آموزش مسیریابی فایل ها در html

برای مشخص کردن آدرس یک فایل در پوشه های موجود در سایت میتوان از روش های مختلف آدرس دهی نسبی و مطلق در html استفاده کرد. در این مقاله به معرفی این روش ها می پردازیم.

آموزش مسیریابی فایل ها در html
Article مجازی

در لینک هایی که ایجاد می کنید، مرورگر فرض می کند که فایل های لینک شده در همان پوشه صفحه فعلی هستند. با این حال، وب سایت های بزرگ حاوی صدها فایل هستند که اغلب فایل ها را در پوشه های جداگانه قرار می دهند تا مدیریت آنها ساده تر شود. شکل زیر پیش نمایش چگونگی سازماندهی یک  وب سایت را در اندازه و پیچیدگی زیاد نشان می دهد. در این ساختار، همه پوشه ها از یک پوشه اصلی به نام thai شروع می شوند که حاوی صفحه اصلی سایت است، یعنی همان index.html. همه تصاویر و پوشه های CSS در پوشه های جداگانه ذخیره شده اند. بقیه صفحات وب بین سه زیر پوشه تقسیم بندی شده است: پوشه general حاوی اطلاعات کلی در مورد رستوران، پوشه mobile برای صفحات دارای مطالب خاص در مورد سرویس غذای بیرون بر و پوشه catering برای صفحات گزینه های پذیرایی است.

برای ایجاد لینک بین فایل ها، HTML از دو نوع مسیر پشتیبانی می کند: مطلق و نسبی.

 

1- مسیرهای مطلق

یک مسیر مطلق مسیری است که از پوشه اصلی شروع می شود و کل ساختار پوشه را نمایش می دهد.

/folder1/folder2/folder3/file

که در آن folder1 پوشه اصلی است، به دنبال آن زیر پوشه های folder2 ، folder3 و موارد دیگر به بعد در file قرار می گیرند. به عنوان مثال، براساس ساختاری که قبلاً در شکل نشان داده شده است، مسیر مطلق پوشه ct_catering.html به صورت زیر است:

/thai/docs/catering/ct_catering.html

اگر فایل ها روی درایوهای مختلف و همچنین در پوشه های مختلف قرار دارند، باید حروف درایو را در ابتدای مسیر بصورت زیر درج کنید:

/ drive : / folder1 / folder2 / folder3 / file

توجه داشته باشید که حروف درایو باید توسط : دنبال شود. بنابراین، اگر فایل ct_catering.html در درایو E قرار داشت، مسیری مطلق که شامل درایو است، به صورت زیر است:

/E:/thai/docs/catering/ct_catering.html

توجه داشته باشید که اگر فایل در همان درایو با پوشه فعلی قرار دارد، لازم نیست حروف درایو را درج کنید.

 

2- مسیرهای نسبی

مسیر مطلق طولانی است و کار را دشوار کند. و همچنین وابسته به سیستم است. به همین دلیل، بیشتر طراحان وب مسیرهای نسبی را ترجیح می دهند که در آن مسیر نسبت به مکان فایل فعلی بیان می شود. اگر فایل  فعلی و پوشه لینک شده در یک پوشه هستند، مسیری وجود ندارد و فقط باید نام پوشه را در آن وارد کنید. اگر پوشه در زیر پوشه فایل فعلی باشد، مسیر شامل همه نام های زیر پوشه است:

folder1 / folder2 / folder3 / file

به عنوان مثال، مسیر نسبی فایل ct_about.html که از پوشه index.html شروع می شود بصورت زیر است:

docs / general / ct_ bout.html

توجه داشته باشید که مسیرهای نسبی غالباً از نظر روابط خانوادگی مانند والدین، ​​فرزند، اولاد، خواهر و برادر و موارد دیگر بیان می شوند تا ماهیت سلسله مراتبی ساختار پوشه را نشان دهد. مسیرهای نسبی همچنین می توانند با وارد کردن نماد (..) از سلسله مراتب به پوشه های والدین بالا بروند و این به معنی "بالا رفتن از یک سطح" است. بنابراین، اگر می خواهید از ct_about.html در پوشه general به دو سطح بالا بروید تا به فایل index.html برسید، می توانید عبارت زیر را وارد کنید:

../../index.html

سرانجام، برای رفتن به کنار ساختار پوشه با رفتن به یک پوشه در یک پوشه متفاوت اما در همان سطح، به پوشه والدین می روید و سپس به پوشه فرزند دیگری برمی گردید. به عنوان مثال، برای رفتن از پوشه ct_about.html در پوشه general به پوشه ct_locations.html در پوشه mobile ، به این صورت عمل می کنید:

../mobile/ct_locations.html

تقریباً همیشه باید از لینک های نسبی استفاده کنید. اگر مجبور هستید فایل های خود را به رایانه یا سرور دیگری منتقل کنید، می توانید کل ساختار پوشه را بدون نیاز به ویرایش مسیرهای نسبی که ایجاد کرده اید، منتقل کنید. اگر از مسیرهای مطلق استفاده می کنید، مجبور خواهید بود برای لینک به مکان جدید، لینک را مجددا بررسی کنید تا مکان جدید پوشه ها را در دستگاه جدید تنظیم کنید.

 

محتوا
  • - آموزش مسیریابی فایل ها در HTML

  • آموزش مسیریابی فایل ها در html

توسعه وب / HTML-CSS