css چیست؟

نویسنده : داود میرزایی

دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲ بازدیدها : 77

css مخفف کلمه ی Cascading style sheet یا همان شیوه نامه ی آبشاری می باشد.به آن آبشاری می گوییم به این دلیل که قوانین براساس اولویت بیشتر به تگ ها اعمال می شوند.

تگ های html به تنهایی نمی توانند ظاهر زیبایی را به صفحه ی طراحی شده اختصاص دهند.در حقیقت html  مانند یک اسکلت ساختمان است که برای زیبا سازی آن باید از css استفاده کنیم.

 css مخفف کلمه ی Cascading style sheet یا همان شیوه نامه ی آبشاری می باشد.به آن آبشاری می گوییم به این دلیل که قوانین براساس اولویت بیشتر به تگ ها اعمال می شوند.چهار سطح برای تعیین ظاهر یک تگ وجود دارد.به طور مثال اگر بخواهیم برای یک تگ p رنگ و اندازه تعیین کنیم در چهار سطح می توانیم این کار را انجام دهیم:

  1. درون خود تگ به کمک شناسه ی style که به آن  inline css می گوییم
  2. درون فایل html داخل تگ style که به آن internal css می گوییم
  3. درون یک فایل جداگانه با پسوند css که به آن  external css می گوییم
  4. به صورت پیش فرض مرورگرها

روش استاندارد ، استفاده از فایل هایی با پسوند css است(external css) که به کمک قوانین css می توانیم ظاهر تگ ها را طراحی کنیم و سپس فایل css  را به فایل html اضافه  کنیم تا ظاهر صفحه تغییر کند.

قوانین css  به کمک selector ها به تگ های html اعمال می شوند.بنابراین یادگیری selector ها و قوانین css  مانند box model ها ، تایپوگرافی ها، لیست ها ، لایه بندی ها و... برای طراحان وب الزامی است.

  • css چیست؟