دستور if درآموزش سی شارپ#C

نویسنده : Shahriari_admin

یکشنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۹ بازدیدها : 319

عملگرها در زبان سی شارپ بسیار زیاد هستند اما یادگیری آنها چندان هم سخت نمی باشد.عملگرها در سی شارپ علاوه بر اینکه در تمام طول برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرند، دربخش های دیگری هم که مربوط به دستورهای تصمیم گیری هستند از آنها بهره می بریم.

در این مقاله به توضیح کامل دستورهایif  در آموزش سی شارپ می پردازیم و تصور ذهنی دقیقی از آنها را به شما دانش پژوهان می دهیم.

دستورهای شرطی همواره یک ساختاری دارند که به کمک آن برنامه‌نویس با استفاده از شرط هایی که می‌گذارد سمت و سوی برنامه را تغییر می دهد و در صورت برقرار بودن شرط ها عملیات های خاصی اجرا می شود.

در تصویر زیر یک فرم کلی از دستور تصمیم گیری در اختیار شما قرار گرفته است که در بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که مشاهده می‌کنید با اعمال یک سری شروط در فلوچارت فوق می‌توانیم مسیر را تغییر داده تا برنامه در انتها خاتمه (ٍEnd) پیدا کند.

دستورهای شرطی در زبان برنامه‌نویسی سی شارپ بدین صورت می‌باشند:

دستور شرطی if

این دستور بر اساس یک عبارت شرطی اجرا می‌شود و چنانچه آن عبارت برقرار باشد، شرط اعمال شده صحیح است و سپس کدهای درون آن اجرا می شود و ساختار نوشتاری آن به صورت زیر می‌باشد:

int a = 10;

int b = 10;

 

if( a == b){

    Console.WriteLine("Condition is TRUE");

}

همانطور که ملاحظه می‌کنید در مجموعه‌ی کد بالا دستور شرطی if استفاده شده است و چون مقدار a برابر با مقدار b است پاسخ به صورت Condition is TRUE در صفحه نمایش و داخل پنل کنسول چاپ می‌شود.

دستور شرطی if ... else

در زبان برنامه‌‎نویسی C# این دستور دقیقا مشابه دستور شرطی if بوده با این تفاوت که در این دستور اگر شرطی برقرار نباشید کدهای موجود در بلوک else اجرا می‌شود. به مثال زیر توجه کنید:

int a = 10;

int b = 10;

 

if( a == b){

    Console.WriteLine("Condition is TRUE");

}

else

{

    Console.WriteLine("Condition is FALSE");

}

دستور شرطی if ... else if

این دستور تحت عنوان دستور if تو در تو مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی اگر شرط اول برقرار نبود بررسی می‌کند که شرط دوم برقرار باشد و اگر آن نیز برقرار نبود، در انتها کدهای درون else را اجرا می‌کند:

int a = 10;

int b = 10;

 

if( a == b){

    Console.WriteLine("Condition is TRUE");

}

else if( a != b)

{

    Console.WriteLine("Condition is FALSE");

}

else

{

    Console.WriteLine("Do Nothing");

}

برای آموزش های بیشتر می توانید به لینک زیر سر بزید و از آموزش کامل C# سی شارپ در سایت راهیناب بهره ببرید.

دوره آموزش برنامه نویسی c# ۸ (سی شارپ ۸)

  • دستور if درآموزش سی شارپ#C